Belarus Free Theatre

BIELORUSKÉ SLOBODNÉ DIVADLO)(založili ho 30. marca 2005 Natalia Kaliada a Nikolaj Chalezin v Bielorusku, onedlho sa k nim pripojil aj Vladimir Ščerban. Spoločne stvorili umeleckú víziu a estetiku súboru, ktorej sa držia dodnes. Roku 2011 boli nútení utiecť pred prenasledovaním z Bieloruska a získali politický azyl vo Veľkej Británii, kde založili novú časť súboru, naďalej však pokračujú v práci s pôvodným súborom, ktorý neprestáva pôsobiť v Minsku v podzemí. „Majú úžasnú vokálnu a fyzickú suverenitu, hrajú s ľahkosťou a naliehavosťou materiálu, ktorý je kombináciou slovného a fyzického divadla, “ napísal najdramatickejší dramatik Mark Ravenhill. Divadlo získalo množstvo medzinárodných cien a verejnú podporu i obdiv osobností ako Tom Stoppard, Harold Pinter či Jude Law. Bieloruské slobodné divadlo sa v Bratislave predstaví 16. novembra hrou Discover Love (Objaviť lásku), ktoré Asociácia newyorských divadelných blogerov vyhlásila za najlepšie predstavenie Off-Off Broadway.


Discover Love / Objaviť lásku

Autor:  Nikolaj Chalezin a Natalia Kaliada

Réžia:   Nikolaj Chalezin

Choreografia:  Olga Skvortsova

Účinkujú:  Maryna JurevičAleh Sidorčyk/Denis Tarasenko, Pavel Radak-Haradnicki

V pôvodnej inscenácii účinkovala:  Anna Solomianskaja

Hudobná fúzia:  DJ Laurel (Laur Biaržanin)

Assistentka réžie: Svetlana Sugako

Inšpicientka:  Viktoryja Biran

Výroba: Natalia Kaliada, Nikolaj Chalezin

Dĺžka predstavenia:  1 hodina 10 minút

Premiéra: 5. júla 2008   v bieloruskom podzemí. Európska premiéra sa konala v auguste 2008 v Kilkenny počas Kilkenny Arts Festival. Predstavenie sa koná v ruštine s anglickými titulkami.

Objaviť lásku je ľúbostný príbeh, ktorý vychádza zo skutočných udalostí. Lúč svetla, rozštiepený na jednotlivé farby, v ktorých sa tragédia mieša s komédiou, a skutočnosť je neporovnateľne napínavejšia než akýkoľvek vymyslený príbeh.

O čom uvažuje žena, keď sa dozvie, že jej uniesli a zavraždili manžela? V prvom momente zažije šok, potom si uvedomí tragickosť situácie a nakoniec rozmýšľa o láske – láske, ktorú nemala čas naplno zažiť, o nevybavených veciach a nesplnených snoch, o slovách, ktoré nestihla vypovedať a ktoré už nikdy nezačuje. Tento príbeh vychádza zo skutočných udalostí v živote Iriny Krasovskej, ktorej manžela Anatolija uniesli a zavraždili, pretože podporoval demokratické hnutie v Bielorusku. Materiál na predstavenie Objaviť lásku sa zbieral deväť rokov.  Osobný príbeh Iriny Krasovskej sa v predstavení mieša s podobnými príbehmi žien z Ázie, Južnej a Latinskej Ameriky, ktorých manželov, manželky, matky či sestry uniesli a zavraždili alebo ich z politických dôvodov dodnes väznia, napríklad so životom Ingrid Betancourtovej. Po generálke v New Yorku sa súbor Bieloruského slobodného divadla dozvedel, že Ingrid Betancourtovú prepustili. Pre všetkých zúčastnených to bol zázrak.

Každý divák si musel uvedomiť, že niečo také sa môže stať kdekoľvek na svete.  Bieloruské slobodné divadlo za toto predstavenie a za svoju predchádzajúcu činnosť získalo Cenu ľudských práv Francúzskej republiky. Bolo to prvé divadlo, ktoré dostalo túto cenu. Objaviť lásku by mal vidieť každý, kto sa potrebuje presvedčiť, že divadelná forma neprestáva byť aktuálnou a živou. Z každého ich predstavenia prýšti duch invencie, kvitnúci aj vďaka obmedzeným prostriedkom a ochote improvizovať a hrať divadlo za každých podmienok.

„Objaviť lásku. Temno je vždy oveľa intenzívnejšie po tom, ako ste zahliadli slnko. Sila tohto mimoriadneho súboru je v tom, že hoci si uvedomujú, že svetlo na konci temnoty je možno nedosiahnuteľné, predsa len existuje, tragicky a mučivo vzdialené.“

Ben Brantley, The New York Times

FOTO: NICOLAI CHALEZIN A ALLESSANDRO VINCENZI

Belarus Free Theatre

www.belarusfreetheatre.com