Bagdad

Dokumentárne divadelné predstavenie o chlapcoch, čo naháňajú motýle a mužoch, čo zabíjajú.

bagdad

Enkidu Khaled sa narodil v Bagdade, kde študoval film a divadlo a po americkej invázii v Iraku v roku 2003 našiel v kamere útočisko pred šialenstvom násilia. Z rodného mesta odišiel v roku 2007.

Spisovateľ a publicista Chris Keulemans vyrastal v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v Bagdade, kde jeho otec v tom čase pracoval. Ako dieťa sa dotýkal piktogramov na stenách najstaršej knižnice sveta, učil sa plávať v elegantnom klube Al-Wiyah a hrával sa s deťmi beduínov vo svojej štvrti. 

Hoci Keulemans a Khaled vyrástli v tom istom meste, ich skúsenosti sú veľmi odlišné.  Minulý rok sa po prvý raz spoločne vrátili do Bagdadu. Prostredníctvom tohto dokumentárneho divadelného predstavenia sa vracajú k zážitkom a evokujú obrazy horiacich aut či streľby, ale aj dávneho Bagdadu, mierumilovného mesta s palmami a parkami.

Hovoria pravdu? Zachovali sa ich spomienky v pôvodnej podobe alebo sú už otrávené? Bagdad je predstavenie o chlapcoch, čo naháňajú motýle a mužoch, čo zabíjajú, o večerných zábavách na loďkách na rieke Tigris a o šialenom únose v dnešnom Bagdade, o bolesti a stratenom raji.

ENKIDU KHALED (Bagdad 1985) sa narodil počas iracko-iránskej vojny. Po americkej invázii v roku 2003 sa začal venovať filmu. Od roku 2007 žije v Belgicku, kde spolupracoval na niekoľkých medzinárodne uznávaných divadelných projektoch ako Crash (Havária), Iraqi Ghosts (Duchovia Iraku) a Dreams of Environment (Sny o prostredí). V roku 2016 získal cenu Big in Belgium za sólové predstavenie Working Method (Pracovná metóda), s ktorým vystúpil aj na festival v Edinburgu. V r. 2017 absolvoval magisterské štúdium DAS na Divadelnej a tanečnej akadémii v Amsterdame.  

CHRIS KEULEMANS (Bagdad, 1960) vyrástol v Bagdade ako syn pracovníka rozvojovej organizácie. V Amsterdame neskôr vydal päť kníh, belegrew up as the son of a development worker. Je autorom niekoľkých divadelných hier, šiestich beletristických a faktografických kníh a množstva článkov. Bol šéfom kultúrnych stredísk Perdu, de Balie a Tolhuistuin, co-founded Free Press International a precestoval miesta ako Bejrút, Jakarta, Alžír, Priština, Sarajevo, Tirana, New York, New Orleans, Kyjev či Ramalláh.

ATA GÜNER (Pazarcik, 1983) je turecký hudobník, skladateľ a zvukový dizajnér.  Odkedy sa presťahoval z Istanbulu do Amsterdamu, spolupracoval s divadelnými súbormi ako  Schwalbe, Lizzy Timmers, Well Made Productions a Copycats. 

Predstavenie Bagdad vzniklo v koprodukcji medzi: 

Monty, kultúrnym strediskom v Antverpách, ktoré poskytuje platformu pre vývoj a inscenáci predstavení domácich i zahraničných súborov.  Okrem toho poskytuje poradenské služby pre začínajúcich umelcov a súbory. Predstavenia Bagdad pripravili v spolupráci s mimovládnou organizáciou Jamaa el Irakya. 

Frascati je dynamické, novátorské divadlo v centra Amsterdamu. Každý rok inscenuje 30 malých či väčších divadelných predstavení a privíta 700 rozličných hosťujúcich súborov z Holandska i zo zahraničia. Frascati tiež pravidelne pripravuje predstavenia pre Flámske Centrum umenia de Brakke Grond.

Réžia a účinkujúci: Enkidu Khaled a Chris Keulemans 

Zvuk a živá hudba: Ata Güner 

Video: Dhyaa Joda 

Scéna: Hussein Shabeeb 

Inštalácia: Moayed Joda 

Dramaturgia: Lara Staal 

Umelecký poradca: Joachim Robbrecht 

Koprodukcia medzi Jamaa El Irakya, Monty a Frascati Producties 

S podporou Flámskej vlády

Dĺžka predstavenia: 75 minút

chris

Napínavé predstavenie o smutných dejinách úžasného mesta.’

**** Theaterkrant 

Khaled a Keuleman inscenujú fascinujúci pohľad na trosky.

*** De Morgen 

Predstavenie, ktoré dojíma, baví a vzdeláva, spytuje a kriticky skúma náš pohľad na svet. 

****Het Parool

7A4B1136

7A4B1119

7A4B1206

Foto: Nikola Blagojevic