Nekaždodení hostia

V tomto roku dejiny v brutálnom zmysle tohto slova po desaťročiach vstúpili do našej časti sveta. Odrazu je jasné, že otázka závislosti Európy od ruského plynu je kľúčom k budúcnosti. Nie je to – na jednej strane – nič nového, keď fosílne palivá, bez ohľadu odkiaľ sú, ničia budúcnosť civilizácie ako takej. Chceme debatovať o tom, aké sú šance globálnej ekonomiky na túto nevyhnutnú transformáciu, ktorá by pritom nezdevastovala celé spoločnosti chudobou a nerovnosťou.

Chceme hľadať nádej, ktorá by nebola lacná.

Zmyslom projektu Stredoeurópskeho fóra vždy bolo hovoriť o tom, ako ubrániť ľudskú dôstojnosť. Ešte nikdy to nebolo také naliehavé ako teraz, keď svet čelí bezprecedentném zhluku globálnych kríz: ekonomických, bezpečnostných, klimatických. Chceme v tejto diskusii hľadať nádej, ktorá by nebola lacná.

Stredoeurópske fórum začína septembrovým špeciálom v ktorých privíta na Slovensku nekaždodených hostí. V ňom sa v piatok 16. a v nedeľu 18. predstavia najslávnejší ukrajinský filmár Myroslav Slabošpyckij, ktorý pred niekoľkými rokmi v Cannes spôsobil filmom Kmeň ošiaľ, filozof Volodymyr Jermolenko, ktorý neušiel do Paríža, kde študoval, ale z predmestia Kyjiva spravuje svetový web s najnovšími informáciami z Ukrajiny a Profesor Joseph E. Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny za ekonóniu a snáď aj najslávnejší ekonóm sveta.

Na septembrové vydanie Stredoeurópskeho fóra príde aj naprekladanejšia česká spisovateľka Radka Denemarková a český ekonóm a filozof Tomáš Sedláček. Moderátormi troch debát budú Zuzana Kepplová, Martin M. Šimečka a Michal Havran. Tešíme sa na Vás.

 

Špeciál Stredoeurópskeho fóra je projekt Stredoeurópskeho fóra a Goetheho inštitútu ako súčasť komplexného balíka opatrení, na ktoré Spolkové ministerstvo zahraničných vecí poskytuje finančné prostriedky z doplnkového rozpočtu na rok 2022 s cieľom zmierniť následky ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine.